Tłumacząc dosłownie zero waste oznacza bez marnowania, czyli po prostu bez śmieci. Obecnie coraz więcej osób żyje w duchu less waste (mniej śmieci) lub zero waste. Problemy związane z degradacją środowiska oraz nadmiarem odpadów są tematem publicznej debaty. Informacje na ten temat pojawiają się w mediach i na portalach społecznościowych. To powoduje, że wiedza ekologiczna społeczeństwa powoli wzrasta. Konsumenci stają się świadomi zagrożeń związanych z kryzysem klimatycznym i degradacją środowiska. Generuje to zapotrzebowanie na sklepy odpowiadające idei odejścia od wytwarzania nadmiernych ilości śmieci.

To co przyciąga świadomych konsumentów do sklepów zero waste to możliwość znacznego obniżenia ilości wyrzucanych odpadów. Produkty trafiają tu w opakowaniach zbiorczych. Następnie są przelewane lub przesypywane bezpośrednio do opakowania klienta. W sklepie zero waste nie znajdziesz jednorazowych woreczków foliowych. Towar przed zakupem możesz powąchać a czasem nawet skosztować. Masz też możliwość zakupu dokładnie takiej ilości jaka jest Ci potrzeba. Sam decydujesz, czy przyjdziesz z opakowaniem szklanym czy mniej bezpiecznym dla zdrowia plastikiem. W sklepach zero waste masz też ogromny wybór produktów wielorazowych. Cały asortyment jest przyjazny środowisku. Tworzywa są biodegradowalne lub kompostowalne. Na półkach nie znajdziesz też produktów innych niż naturalne, wolne od niebezpiecznej dla zdrowia chemii.

Obecnie coraz więcej sklepów zero waste można znaleźć stacjonarnie. Nadal jednak istnieje szeroki rynek ekologicznych sklepów online. Produkty wielorazowego użytku zyskują na popularności. Coraz więcej klientów robi zakupy świadomie z dbałością o środowisko naturalne. Ponadto wiele osób widzi dla siebie ekonomiczną korzyść w zakupie rzeczy wielorazowych. Ich użytkowanie w dłuższej perspektywie zawsze jest korzystne dla portfela. Sklepy Internetowe zero waste przywiązują dużą wagę do sposobu pakowania przesyłek. Dzięki temu fakt, że zakupiony towar dotrze do nas kurierem nie zaburza procesu maksymalnej eliminacji odpadów.

W Polsce kilka razy do roku są organizowane targi ekologiczne i targi zero waste. Wydarzenia te pozwalają poznać producentów przyjaznych dla środowiska produktów. Można też na nich spotkać stoiska sklepów ekologicznych i zero waste, poznać ich ofertę i niejednokrotnie skorzystać z oferty promocyjnej. Wprawdzie ekologiczny i zero waste to nie są synonimy, ale świadomi konsumenci zazwyczaj wdrażają w swoje życie obie idee. Warto o tym pamiętać przygotowując ofertę handlową. Potrzeba odejścia od konsumpcjonizmu staje się coraz silniejszym trendem wśród kupujących. Ostatecznie to przecież popyt nakręca podaż, dlatego warto słuchać pragnień swoich klientów.

Dodaj komentarz
You May Also Like

Sklepy z zabawkami dla dzieci online – ratunek dla poszukujących idealnego prezentu.

Marzenie urodzinowe dziecka to zazwyczaj dla rodzica priorytet w życiowym realizacji najbliższych…

Na co zwracać uwagę przy zakupie ekspresu do kawy na kapsułki?

Ciesz się dobrą kawą w kilka sekund, z całym aromatem i różnych…