Włosy matka natura dała nam nie od parady. Oczywiście w dzisiejszych czasach służą nam raczej za element dekoracyjny, niż jako ochronę przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, ale jednak nadal są bardzo ważne. To, jaką wagę dla wyglądu naszej twarzy, mają włosy, można łatwo zestawić z tym, jak wygląda człowiek, który pozbawiony jest brwi. Wrażenie jest dość dziwne, prawd? Wypadanie włosów nie wybiera, dosięga zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale w każdym przypadku może mieć inne podłoże.

Wypadanie włosów (łysienie) u mężczyzn

Szacuje się, że ok. 87% przypadku utraty włosów spowodowane jest tzw. łysieniem androgenowym. Łysienie takie uwarunkowane jest u mężczyzn i przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednakże zazwyczaj tylko w linii męskiej. Jeżeli nasz dziadek i ojciec z biegiem lat stracili włosy, bardziej niż mocno prawdopodobne jest, że i my w pewnym wieku zaobserwujemy, że zaczynają nam one wypadać, a na ich miejsce nie pojawiają się nowe. Wypadanie włosów nie jest niczym niezwykłym, każdy z nas każdego dnia traci ich ok. 100, problem zaczyna się wtedy, kiedy na miejsce tych, które wypadły, nie pojawiają się nowe. W takim przypadku najlepszym sposobem cofnięcia tego stanu rzeczy, jest przeszczep włosów. Zacznijmy jednak od początku, na czym polega łysienie u mężczyzn?

Przede wszystkim na samym początku dochodzi do cofnięcia się linii czoła i ubytku włosów w okolicach skroniowych. Następnie obserwuje się znaczna utratę włosów w centralnej części głowy. Powodem łysienia u mężczyzn jest testosteron, który zmienia się w dihydrotestosteron pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy. Antagonista testosteronu sprawia, że włosy lecą z głowy w normalnym tempie, ale mieszki włosowe są uśpione i nie produkują nowych włosów. Wypadanie włosów jest więc pojęciem umownym, tak naprawdę chodzi o to, że włosy po prostu nie rosną. Każdy włos ma przecież swoje fazy życia, począwszy od anagenu, przez kata gen i telogen, czyli wzrost, faza uśpienia oraz faza obumierania. Jeżeli w pewnym momencie nie dochodzi do anagenu, a stare włosy przechodzą w telogen, na głowie mężczyzny pojawiają się prześwity.

Przeciwdziałać temu procesowi można na wiele sposobów, ale większość z nich jest po prostu nieskuteczna. Odżywki i maski, a nawet zmiana trybu życia, nie zawsze są w stanie zahamować proces przeobrażania testosteronu w jego antagonistę. Jeśli wszystkie metody zawiodły, jedyna skuteczną staje się przeszczep włosów.

Wypadanie włosów (łysienie) u kobiet

Łysienie androgenowe, tak bardzo odpowiedzialne za utratę włosów u mężczyzn, w przypadku kobiet dotyczy tylko 8% przypadków. Ogólnie rzecz biorąc estrogen również przeobraża się w swojego antagonistę, ale z racji tego, że proces ten jest znacznie dłuższy, łysienie nie występuje tak często albo w tak znacznym stopniu, co u mężczyzn. U kobiet wypadanie obserwowane jest zazwyczaj jedynie na czubku głowy, podczas gdy okolica czoła zostaje tylko przerzedzona, ale włosy na niej są zachowane. Przeszczep włosów u kobiet wykonuje się znacznie rzadziej z jednej przyczyny, przede wszystkim dlatego, że mały odsetek przypadków jest spowodowany łysieniem androgenowym, a inne można z powodzeniem leczyć odmiennymi metodami.

Dodaj komentarz
You May Also Like

Kto może wykonać liposukcję ramion?

Zabiegi medycyny estetycznej przeznaczone są dla stosunkowo zdrowych osób, które chcą poprawić…

Efekty leczenia ginekomastii

Mężczyzna z kobiecymi piersiami nie wygląda ani estetycznie, ani seksownie. Nie ma…