Rodzice często bardzo chcą, żeby ich pociechy były jak najbardziej podobne do nich. Albo, żeby spełniały ich marzenia z dziecięcych lat. Albo, żeby osiągały jak najlepsze wyniki w szkole. Czasami jednak nasz dzieci zwyczajnie nie są w stanie podołać tego typu oczekiwaniom. Naszym zadaniem jest to wtedy zaakceptować, a nie na siłę szukać sposobu, żeby zmienić dzieci pod siebie.

Dzieci nigdy nie będą nami

Niestety dzieci nigdy nie będą wiernymi kopiami swoich rodziców, choćby dlatego, że sami partnerzy różnią się od siebie na wielu płaszczyznach. Nie chodzi tu tylko o wygląd, ale głównie o charakter i upodobania. Zdarza się, że dzieci dziedziczą po rodzicach pasje albo talenty, ale nie jest to reguła na tyle powszechna, żebyśmy mogli tego oczekiwać. I niestety nie możemy niczego z tym zrobić. Jeśli postaramy się zmusić dzieci do dostosowania się do nas, może się okazać, że nie tylko nic z tego nie wyjdzie, ale zaczną robić wszystko, żeby stać się dokładnym przeciwieństwem tego, czego od nich oczekujemy. Takie zachowania pojawiają się zwłaszcza w okresie buntu nastolatków.

Dziecko będzie miało swoje własne pasje

Poza tymi typowymi dla dzieci rozrywkami, takimi jak rysowanie czy uprawianie sportu, pojawią się jego wyjątkowe pasje, które będzie chciał za wszelką cenę zgłębiać. I mogą się one nie podobać rodzicom albo odbiegać znacznie od tego, na jakie zajęcia chcielibyśmy je zapisać. Wtedy często stajemy przed dylematem: czy pozwolić dziecku rozwijać się w stronę, która podoba się jemu, czy może stawić na to, co my sami uważamy dla niego za najlepsze. Akurat w przypadku pasji sprawa jest dość prosta: dziecko nie polubi czegoś, do czego zostanie przez nas zmuszone, a wręcz przeciwnie, z czasem za wszelką cenę zacznie unikać brania udziału w tego typu zajęciach.

Nie każde dziecko będzie dobrze się uczyć

Oceny nie są wyznacznikiem wartości dziecka. To bardzo ważne zdanie, o którym rodzice często zapominają. Często to mamą bardziej zależy na tym, żeby ich pociechy przynosiły do domu jak najlepsze stopnie, najlepiej z każdego przedmiotu, nieważne jak głupi by on nie był. Czasami jednak dla dziecka jest to niemożliwe. Nie każde dziecko ma predyspozycje do szybkiej nauki i pamiętania trudnego materiału przez dłuższy czas. Ta umiejętność to coś, z czym się rodzimy i co możemy rozwijać, bardzo trudno jest ją jednak nabyć poprzez ćwiczenie czy staranie się od zera. Dlatego czasem dziecko po prostu nie jest w stanie podołać zadaniom, jakie stawia przed nimi szkoła.

Dodaj komentarz
You May Also Like

Czy, będę mamą? Czyli, jakie możesz mieć pierwsze symptomy zajścia w ciąże!

Mówią, że ciąża to błogosławieństwo i trudno się z tym nie zgodzić.…

Dysfunkcja językowa u dzieci może być spowodowana padaczkową aktywnością mózgu.

Nowe badania ujawniają, że aktywność padaczkowa w mózgu może wpływać na rozwój…