Jak pisać dobre wiersze? Odpowiedzią jest praktyka. Tak jak każda inna forma pisania, poezja wymaga własnej formy treningu. Wykonaj poniższe kroki, aby zacząć.

Traktuj swój wiersz jak biznes. Podejdź do niego z taką samą powagą i poświęceniem, jak do każdego innego przedsięwzięcia w życiu, które postanowiłeś realizować. Upewnij się, że każdego tygodnia przeznaczasz określoną ilość czasu na pisanie. Pomoże to zapewnić, że jesteś konsekwentny w swoich wysiłkach i pomoże Ci ustalić priorytety w swoim czasie.

Trudno jest zdefiniować, co czyni wiersz “dobrym”. Wiersz może być napisany w dowolnej liczbie stylów i struktur, i odwoływać się do bardzo różnych odbiorców. Nie ma jednej formuły na napisanie dobrego wiersza, więc najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak napisać dobry wiersz jest czytanie wierszy, które lubisz, zauważyć, co mają wspólnego, a następnie spróbować naśladować je.

Oprócz wygospodarowania czasu, upewnij się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał w pisaniu. Nie pozwól sobie przeszkadzać podczas pracy nad wierszem; czy to przez telefon, czy przez ludzi wchodzących do pokoju (lub co gorsza, wchodzących do pokoju i zadających pytania). Najlepiej, jeśli znajdziesz w swoim domu miejsce, w którym będziesz mógł zamknąć drzwi i całkowicie wyeliminować przeszkody. Jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej spróbuj postawić znak “Nie przeszkadzać” lub użyj innych środków, aby zniechęcić do przerywania.

Poezja jest w dużej mierze formą sztuki, ale istnieją elementy, których można się nauczyć i rzeczy, których można się nauczyć od innych, którzy już opanowali swoje rzemiosło.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które powinieneś zrobić, to czytać dużo poezji. Czytanie poezji pomoże Ci zrozumieć, jak robią to profesjonaliści i da Ci inspirację do tworzenia własnych wierszy. Kolejną rzeczą jest codzienne pisanie. To pomoże Ci rozwinąć swoje umiejętności i uczynić je lepszymi z dnia na dzień.

Kiedy już wiesz, co sprawia, że poezja jest dobra, łatwiej jest ją pisać. Możesz zawrzeć swoje emocje w poezji, kiedy piszesz je tak, jakby były wypowiedziane przez kogoś innego, lub możesz wyrazić swoje uczucia o czymś poprzez obrazy zamiast słów. Jakikolwiek sposób działa na swój własny styl pisania będzie najlepszym sposobem na pisanie poezji.

Wykorzystaj swoje zmysły. Pisz o tym, co czujesz, co czujesz, co widzisz i co smakujesz. To może pomóc wprowadzić Cię w twórczy nastrój.

Zapisuj swoje emocje. Śledź swoje uczucia, aby później wykorzystać je w swoich wierszach, prowadząc “dziennik uczuć”. Kiedykolwiek masz silne uczucie – gniewu, szczęścia, smutku – zaznacz je, aby później, kiedy będziesz pisał wiersz, wspomnienie było świeże i rzeczywiste w twojej głowie. Użyj wszystkich pięciu zmysłów, aby zanotować to uczucie. Na przykład, jeśli jesteś zły, napisz “jestem zły” na górze kartki, ale potem napisz, co się czuje, gdy jesteś zły (serce ci wali lub dłonie się pocą), jak to brzmi (pisk hamulców lub trzaskanie drzwiami), jak to wygląda (zaczerwienienie na czyjejś twarzy lub iskry lecące z kowadła) itd.

Podczas pracy nad poprawą swojej poezji, te porady pomogą Ci stać się lepszym poetą.

Dodaj komentarz
You May Also Like

Powrót do ekspartnera – czy to mądra decyzja?

Czasami po rozstaniu tęsknimy za drugą osobą. Czasami nie wychodzi nam z…

Sentymentalny Bond – rozczula czy bawi?

Większość z fanów kina akcji i Jamesa Bonda zapewne jest już po…