Mówią, że ciąża to błogosławieństwo i trudno się z tym nie zgodzić. W końcu to pojawienie się nowego człowieka, nowego życia, które ma wnieść kolejną dawkę miłości i szczęścia do rodziny. Niektóre pary skrupulatnie planują ciąże, innych ta sytuacja zaskakuje. Chwila zapomnienia, spontaniczności, czy zwyczajne zawodzenie środków antykoncepcyjnych może poskutkować po prostu powiększeniem się rodziny. Etap samych podejrzeń o zajście w ciąże bywa stresujący, nieco intrygujący, ale nie rzadko również przerażający. Jakie mogą być pierwsze syndromy?

Pierwsze oznaki zajścia w ciąże!

Po pierwsze należy wiedzieć, że każda przyszła mama, może pierwsze chwile po zapłodnieniu przeżywać inaczej. Jednak wyróżnia się pewne najczęstsze i najbardziej charakterystyczne syndromy, świadczące o zajściu w ciąże. Co może być zatem znakiem?

  • Brak miesiączki… i to właśnie na to kobiety zwracają najczęściej uwagę. Jednak zaburzenia miesiączkowe mogą mieć różne podłoża i nie zawsze oznaczają ciąże. Dlatego, jej brak nie jest jeszcze odpowiedzią na to nurtujące pytanie. Oczywiście, jeśli do zapłodnienia dojdzie, okres zostanie, zatrzymany więc jest to jeden z syndromów.
  • Nudności i wymioty. Oczywiście nie dają 100% pewności, może to być zwykłe zatrucie. Jednak ich pojawienie się często zapala lampkę z pytaniem, „czy nie jestem w ciąży?” Nic dziwnego ta dolegliwość spotyka większość ciężarnych i jest charakterystyczna dla pierwszego trymestru ciąży, kiedy to zachodzą zmiany hormonalne.
  • Wrażliwość na zapachy! Niektórym trudno połączyć to z ciążą, ale pojawia się u wielu ciężarnych już po 4 tygodniu od zapłodnienia. Często również staje się powodem wymiotów i wprowadzania zmian w dotychczasowym jadłospisie.
  • Bóle brzucha, przypominające bóle menstruacyjne. Związane są one z obecnością w macicy rozwijającego się zarodka. Są dość charakterystyczne, niekiedy całkiem dobrze znane, jednak jeśli nie towarzyszy im okres, to po prostu są syndromem zajścia w ciąże.
  • Zawroty głowy i senność. To kolejne dolegliwości spowodowane zachodzącymi zmianami hormonalnymi oraz spadkiem ciśnienia. Oczywiście takie symptomy nie są oczywiste dla samej ciąży, ale mogą jej towarzyszyć i to już na samym początku.
Dodaj komentarz
You May Also Like

Dysfunkcja językowa u dzieci może być spowodowana padaczkową aktywnością mózgu.

Nowe badania ujawniają, że aktywność padaczkowa w mózgu może wpływać na rozwój…

Nie zmieniajmy dziecka na siłę

Rodzice często bardzo chcą, żeby ich pociechy były jak najbardziej podobne do…